«

»

Wydrukuj to Wpis

ROZBÓJ NA STACJI PALIW, POŚCIG I UJĘCIE SPRAWCÓW.

doba_pl_94158-c311ece27c6620396393905a9198a239_1280x720Dzięki współpracy służb polskich i czeskich przeprowadzone zostały ćwiczenia doskonalące współdziałanie poszczególnych służb w przypadku pościgu transgranicznego,

związanego z zatrzymaniem uzbrojonych sprawców napadu. W działaniach udział wzięli policjanci z powiatu kłodzkiego i Republiki Czeskiej.

– Ćwiczenia zostały przeprowadzone w formie działań pościgowych, jako elementu skoordynowanego pościgu transgranicznego. Scenariusz został opracowany przez Komendę Powiatową Policji w miejscowości Rychnov nad Kněžnou. Obejmował on w swoim założeniu zgłoszenie na terenie Republiki Czeskiej, rozboju na stacji benzynowej w miejscowości Skuhrov nad Bělou dokonanego przez trzech uzbrojonych napastników. Sprawcy, po popełnieniu przestępstwa uciekali samochodem osobowym marki Skoda w kierunku granicy polskiej – informuje podonsp. Wioletta Martuszewska, oficer prasowy Komendy powiatowej Policji w Kłodzku. – Policja Czeska niezwłocznie przekazała informacje funkcjonariuszom powiatu kłodzkiego, którzy wspólnie rozpoczęli pościg za sprawcami. Wykorzystując doskonale znane polskim policjantom warunki terenowe, w rejonie miejscowości Spalona, funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji, przy użyciu kolczatki drogowej zatrzymali pojazd, w którym znajdowali się napastnicy.

Nadrzędnym celem wspólnie prowadzonych działań było sprawdzenie w praktyce obowiązujących międzynarodowych procedur przewidzianych przy różnego rodzaju zdarzeniach, a także wymiana informacji pomiędzy służbami obu państw w zakresie pościgu transgranicznego. Podczas ćwiczeń funkcjonariusze doskonalili również prowadzenie czynności w zakresie zatrzymywania pojazdów z uwzględnieniem trudnych warunków, które mogą wystąpić w rzeczywistości.

Ćwiczenia były nie tylko okazją do sprawdzenia współdziałania służb przy działaniach pościgowych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, ale także kolejnym sprawdzianem dostosowywania przyjętych planów działań do zmieniających się sytuacji.