«

»

Wydrukuj to Wpis

PODCZAS PRAC W PARKU ZNALEZIONO KOŚCI

doba_pl_91246-f9e12a8359cc67d9dc90e113f8945cb5_1280x720Podczas prac związanych z rewitalizacją parku Przyjaźni Wojsk Górskich w Kłodzku znalezione zostały kości.

Są to prawdopodobnie kości ludzkie, gdyż w miejscu tym znajdował się dawniej cmentarz. Miejsce ich ujawnienia zostało wygrodzone, a sprawa trafiła do prokuratury.

– Kości znaleziono w miejscu, gdzie był robiony wykop pod infrastrukturę techniczną, a dokładnie elektryczną, która będzie zasilała i oświetlała całą przestrzeń parku. Wykonawca tej inwestycji wiedział na jakim terenie pracuje, gdyż dawniej znajdował się tu cmentarz. Jego zamknięcie i rekultywacja była prowadzona po ’45 roku. Później w latach 60. przeprowadzona była jego całkowita rekultywacja, ale jak widać nie zostało to zrobione dokładnie – mówi Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. – Dowiedzieliśmy się o tym 22 sierpnia i tego dnia natychmiast podjęliśmy reakcję. Przeprowadziliśmy oględziny i informację wraz z dokumentacją fotograficzną przekazaliśmy do prokuratury.

W poniedziałek, 27 sierpnia dokonane zostanie procesowe zabezpieczenie ujawnionych szczątków z udziałem prokuratora.

– Po przeprowadzeniu oględzin i zabezpieczeniu szczątków powołany zostanie Zakład Medycyny Sądowej do określenia czy są to szczątki ludzkie, a jeśli tak to z jakiego okresu mogą pochodzić. Przesłuchani zostaną także świadkowie na okoliczności, że wcześniej w tym miejscu znajdował się cmentarz, który został zlikwidowany – mówi Jan Sałacki z Prokuratury Rejonowej W Kłodzku.

Teren ujawnienia kości został wygrodzony, a prace prowadzone są obecnie w innej części parku.