«

»

Wydrukuj to Wpis

USTALONO AUTORA ZABYTKOWEGO MALOWIDŁA

pt-richter1W obu podgórskich miejscowościach znajdują się drewniane kościółki z ciekawymi malowidłami.

Jedno z nich – w podbystrzyckim Zalesiu – przedstawia Świętą Annę uczącą czytać Marię. Obraz namalowano w roku 1920, a jego twórcą okazał się lądecki artysta Leo Richter, o czym informację zdobyto kilka dni temu.

– Malowidło zostało zdjęte w związku z pracami konserwatorskimi prowadzonymi w kościółku. Na jego odwrocie jest data i autor. Namalowano je na innym malowidle, czego dowodem jest zachowany świadek – komunikuje Henryka Szczepanowska, koordynator projektu konserwatorskiego. – Co znajdowało się wcześniej, wykażą szczegółowe badania.
pt-richter1
L. Richter jest autorem wielu prac o tematyce sakralnej, które znajdują się w kościółku w Kamieńczyku (gm. Międzylesie). One też są datowane na pierwsze dekady XX stulecia. Z przekazów historycznych wynika, że lądecki malarz i konserwator, żyjący w latach 1888 – 1958, zajmował się w ogóle odnową polichromii oraz rzeźb religijnych. Kto wie, czy anonimowe dotychczas malunki w zalesiańskiej świątyni też nie są jego autorstwa.

Natomiast cennym okazuje się pomysł na wprowadzenie do już realizowanego projektu konserwatorskiego, obejmującego malowidła w Zalesiu, podobnych prac zabezpieczających w Kamieńczyku. Stwarza to szansę pozyskania funduszy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w postaci dotacji.