«

»

Wydrukuj to Wpis

STRAŻ GRANICZNA I CBŚP ZLIKWIDOWAŁY NIELEGALNĄ FABRYKĘ PAPIEROSÓW

IMG_9277Likwidacja fabryki papierosów, zabezpieczenie ponad 4,6 mln sztuk papierosów oraz niemal 400 kilogramów tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy,

o szacunkowej wartości blisko 3,5 mln złotych, to efekt wspólnej akcji funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego i Śląskiego Oddziałów SG i policjantów z CBŚP . Do sprawy zatrzymano 6 osób, w tym 4 obywateli Serbii. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu.

Tuż po zebraniu wstępnych informacji o nielegalnej fabryce przygotowano wspólne działania funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego i Śląskiego Oddziałów SG oraz policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Opolu. Podczas akcji w budynku gospodarczym na terenie jednej z miejscowości gminy Lwówek (powiat nowotomyski) funkcjonariusze odkryli nielegalną działalność. Na miejscu ujawniono i zabezpieczono profesjonalną linię produkcyjną składającą się z maszyn do wyrobu papierosów, urządzeń do foliowania, gotową poligrafię oraz inne półprodukty służące do produkcji papierosów, które posiadały znaki znanych marek tytoniowych.

W trakcie czynności ujawniono i zabezpieczono ponad 4,6 mln sztuk papierosów i niemal 400 kilogramów krajanki tytoniowej bez wymaganych znaków akcyzy o szacunkowej wartości niemal 3,5 mln złotych. Gdyby ten towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 4 mln zł. Zabezpieczone urządzenia do produkcji i pakowania warte są ponad 1,3 mln zł. Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali 6 mężczyzn w wieku od 35 do 60 lat, w tym na gorącym uczynku 4 obywateli Serbii. Zatrzymani cudzoziemcy usłyszeli w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Tomyślu zarzuty dotyczące wytwarzania podrobionych papierosów, a także przestępstw skarbowych. Natomiast dwóch obywateli naszego kraju usłyszało zarzuty dotyczące przestępstw skarbowych. Wobec zatrzymanych obywateli Serbii zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, natomiast wobec dwóch Polaków zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji.