«

»

Wydrukuj to Wpis

STRACILI DOROBEK ŻYCIA. POTRZEBUJĄ POMOCY!

doba_pl_82362-781ee80618c307992d4c5cb4b132f2a6_1280x720W parę godzin stracili dom i dorobek swojego życia.

Pożar strawił niemalże wszystko pozostawiając bez dachu nad głową 9 osób, w tym młode małżeństwo z trójką dzieci. Rodzina już w maju powiększy się o następnego członka rodziny. Potrzebna jest zatem każda pomoc.

– Mieszkaliśmy tutaj od 3 lat. Ja mam 30 lat, żona 31. Mamy trzech synów w wieku 4 ,8 i 11 lat. Pod koniec maja na świat przyjdzie nasze kolejne dziecko – mówi pan Marek. – Straciliśmy wszystko, ale na szczęście wszyscy żyjemy – dodaje.
doba_pl_82362-781ee80618c307992d4c5cb4b132f2a6_1280x720
Pożar wybuchł w nocy 20 marca w miejscowości Ponikwa, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Jak informuje Michał Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku, zgłoszenie wpłynęło po godz. 1.00. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia straży, pożarem objęty był budynek mieszkalno-gospodarczy. Z ogniem walczyło 9 zastępów straży pożarnej. Pożar strawił niemalże wszystko, a straty oszacowano wstępnie na 350 tysięcy złotych.

– Palić zaczęło się od budynku gospodarczego, w którym nie było ani komina, ani instalacji elektrycznej. Ja nie spałem i usłyszałem jakieś trzaski. Sprawdziłem dom, nigdzie się nic nie działo więc wszedłem na strych, ale już jedna strona była zajęta. Obudziłem szwagra, kazałem mu zabrać wszystkich z domu i dzwonić po straż. Zaczęliśmy gasić to wiadrami z wodą. Zdążyliśmy zabrać tylko dokumenty i to też nie wszystkie, bo część się spaliła. Wyszliśmy w tym co mieliśmy na sobie – opowiada pan Marek. – W tym roku planowaliśmy remont dachu. Początkiem listopada ubiegłego roku skończyliśmy przebudowę komina zgodnie z tym, co zalecił kominiarz. Człowiek się cieszył, bo miał dom z potencjałem. Chciał go zrobić, już nie sobie tylko dla dzieci, bo my zdążylibyśmy się zestarzeć, ale one by miały później swoje – dodaje.

Apel o pomoc dla pogorzelców wystosowała burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renata Surma.

– W obliczu tragedii, która wydarzyła się w Ponikwie we wtorek 20 marca br., apeluję o pomoc dla pogorzelców. Pożar strawił dorobek całego życia dwóch rodzin. W ciągu kilkudziesięciu minut 9 osób zostało pozbawionych dachu nad głową. Zniszczeniu uległo również wyposażenie mieszkań, podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego oraz rzeczy codziennego użytku. W związku z tą tragedią, proszę o pomoc wszystkich, którzy mają możliwość przekazania środków finansowych lub udzielenia wsparcia w jakiejkolwiek innej formie. Pomoc finansową, która zostanie przeznaczona na wsparcie poszkodowanych, można przekazać na rachunek bankowy w Gospodarczym Banku Spółdzielczym w Strzelinie oddział w Bystrzycy Kłodzkiej 24 9588 0004 9700 0299 2000 0560 – czytamy w treści wystosowanego apelu. – Wsparcia w formie rzeczowej można udzielać za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej, do którego można dostarczyć rzeczy dla poszkodowanych po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej Małgorzata Kuchejda, tel. 748111785.
doba_pl_82360-3577fe730af4bd7cf51d9a2b1607b2b3_1280x720
Obecnie rodzina przebywa ośrodku wczasowym w Starej Łomnicy jednak codziennie odwiedza dom, po którym zostały już tylko zgliszcza. Wszytko ze względu na zwierzęta pozostawione w mieszczącym się obok, budynku gospodarczym.

– Codziennie przyjeżdżamy tu doglądać i karmić nasze zwierzęta, bo mamy psy, kozę, owce i dwie świnki – wyjaśnia pan Marek. – To jest nasze miejsce na ziemi, tu się wyprowadziliśmy żeby mieć swoją ziemię, swoje zwierzęta, ciszę i spokój. Obecnie czekamy na decyzję czy możemy na tym co zostało odbudować dom czy będziemy budować od nowa.

Zbiórkę dla pogorzelców zorganizowano także na stronie pomagam.pl – szczegóły TUTAJ . Oprócz wparcia finansowego potrzebne są również:

– środki czystości
– środki czystości dla niemowlaka, w tym m.in.: pieluszki, ceratki, kremy, oliwki
– artykuły szkolne: zeszyty, farby, długopisy, ołówki, bloki, kredki, pędzle
-wszelkiego rodzaju art. budowlane: cegły, farby, okna, drzwi z ościeżnicami, tynki, gipsy, beton, zlewy, muszle klozetowe, drewno, żwir, kable, włączniki, dach, dachówki, piec CO
– artykuły gospodarstwa domowego: garnki, patelnie, miski, mikser, miski łazienkowe, kosze

Potrzebne jest również obuwie:
– rozm. 38 i 39 kobiece (płaskie lub sportowe – z uwagi na problemy z kręgosłupem)
– rozm. 46 męskie
– rozm. 47 męskie
– rozm. 43 kobiece (płaskie lub sportowe)
– rozm. 29 dziecięce
oraz skarpety i bielizna (dla dzieci i dorosłych)