«

»

Wydrukuj to Wpis

EKIPA FILMOWCÓW W GMINIE BYSTRZYCA KŁODZKA

6W kilku miejscach gminy bystrzyckiej reżyser Jan Jakub Kolski kręcił sekwencje do filmu pt. „Ułaskawienie” według własnego scenariusza.

Niedawno jego ekipę spotkać było można m.in. w Kamiennej, Marcinkowie i Gorzanowie. Realizowała ujęcia bez względu na kaprysy aury. A ta wyjątkowo nie rozpieszczała filmowców – zarówno w wrześniowe, piątkowe popołudnie, jak i w sobotę nie żałowała deszczu i chłodu.

To już kolejny obraz pełnometrażowy powstający na obszarze gminy bystrzyckiej. Jej niektóre zakątki jak raz odpowiadają fabule „Ułaskawienia”, która jest osadzona w roku 1946. Wtedy to przez funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa zostaje zabity 26-letni Wacław Szewczyk – żołnierz wyklęty. Pochowany przez najbliższych, nie zaznał spokoju. Jego zwłoki trzykrotnie UB wykopywało z grobu z sobie wiadomych przyczyn. W końcu rodzice – a faktycznie dziadkowie J. J. Kolskiego – zdecydowali o kolejnym pochówku syna, zarazem brata matki reżysera, tam, gdzie nikt już nie będzie zakłócał jemu spokoju. Rozpoczynają więc długą, pełną wyzwań i niebezpieczeństw drogę do – w ich odczuciu – spokojnej ziemi w powojennych, niebezpiecznych czasach.

W Marcinkowie i Kamiennej zachowało się sporo budowli wciąż oddających klimat tamtych lat. Podobne miejsca ekipa filmowców wypatrzyła w innych regionach kraju, gdzie również będą realizowane ujęcia.

W rolach głównych występują Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski i Michał Kaleta. Film powstaje w koprodukcji polsko-czesko-słowackiej.