«

»

Wydrukuj to Wpis

PROFANACJA KOŚCIOŁA W LASÓWCE

2017_Kościół_św._Antoniego_w_Lasówce_3Maleńki filialny kościółek pw. św. Antoniego należący do parafii franciszkańskiej w Dusznikach-Zdrój (diecezja świdnicka) został obrabowany.

Skradziono cenny kielich i zbezczeszczono Najświętszy Sakrament.

Nieznani sprawcy w nocy z soboty na niedzielę wyłamali drewniane drzwi kościoła i po wejściu do niego wyrwali drzwi drewnianej obudowy tabernakulum pomocniczego.

Potem w zakrystii znaleźli klucz do głównego tabernakulum, po czym wyciągnęli z niego naczynia liturgiczne z Najświętszym Sakramentem. Puszki, w których znajdowały się komunikanty rozbili i pozostawili, a dużą Hostię wyciągnęli z monstrancji i zabrali wraz XVIII-wiecznym kielichem mszalnym.

Zabrano również relikwiarz wraz z relikwiami św. Antoniego, do którego w kościele w każdy wtorek odprawia się tu nabożeństwo. Z kościoła zginął również odkurzacz, skarbona i aluminiowa drabina. O dziwo złodzieje zostawili posrebrzaną monstrancję i drugi kielich.

Jak informuje o. Jarosław Marek Zatoka, proboszcz parafii w Dusznikach-Zdrój, kościelna znalazła na dywanie połowę Hostii. Nie wiedząc, co ma z nią zrobić, dała ją do spożycia swojej mamie.

Kiedy proboszcz dowiedział się o tej sytuacji, dokładnie przeszukał kościół i jego najbliższą okolicę, jednak nie udało się znaleźć drugiej części Hostii. Nie wiadomo, czy włamywacze zabrali ją ze sobą, czy też rozpuściły ją ulewne deszcze, które spadły tej nocy.

– Kiedy już w niedzielę odprawiliśmy pierwsze nabożeństwa ekspiacyjne, widziałem na twarzach wiernych przejęcie i zadumę. Nigdy wcześniej nie było w kościele tak cicho. Po Mszy św. wielu pytało i wciąż pyta o przebieg śledztwa, ale też i o dalsze działania, o nasze samopoczucie – dodaje o. Jarosław.

O całym incydencie proboszcz poinformował przełożonych z Zakonu Braci Mniejszych oraz biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

Minister prowincjalny o. Alan Brzeski już wydał komunikat, w którym odwołując się do św. Franciszka, napisał: „Całując wam stopy, błagam was wszystkich, bracia, z taką miłością na jaką mnie stać, abyście tak jak tylko możecie, okazywali wszelkie uszanowanie i wszelką cześć Najświętszemu Ciału i Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa, w którym to, co jest w niebie i to, co jest na ziemi, zostało obdarzone pokojem i pojednane z Wszechmogącym Bogiem”.

O. Alan Brzeski ogłosił też piątek 1 września dniem ekspiacji w całej Prowincji Świętej Jadwigi. Biskup Ignacy również zapowiedział wydanie stosownego rozporządzenia.
Proboszcz parafii wspomniał również o drugim włamaniu w kościele pw. Świętej Trójcy w Jeleniowie, które miało miejsce prawdopodobnie tuż przed opisywanym rabunkiem. Złodziejom nie udało się jednak nic zabrać z tego kościoła.
2017_Kościół_św._Antoniego_w_Lasówce_3

Kościół św. Antoniego w Lasówce

jeleniow

Kościół filialny pw. Trójcy Świętej Jeleniów