«

»

Wydrukuj to Wpis

AWARIA SAMOLOTU Z SIKORSKIM. LOT: BEZPIECZNE PRZERWANIE STARTU

doba_pl_31790-b88e128148c3bdc9a92a0c92e6078cf6_1280x720Rządowy samolot z marszałkiem Radosławem Sikorskim i wicemarszałkami Sejmu na pokładzie uległ awarii na wojskowym lotnisku w Warszawie.

Jerzy Wenderlich, który był na pokładzie maszyny, powiedział TVN24, że maszyna rozpędziła się do „bardzo znacznej prędkości”, po czym pilot nagle zahamował. LOT wyjaśnia, że zastosowano standardową procedurę po pojawieniu się komunikatu jednego z systemów.
Samolot z delegacją sejmową miał lecieć do Pragi. Wicemarszałek Jerzy Wenderlich mówił, że pasażerowie spotkali się o godz. 6.30 na lotnisku wojskowym Warszawa-Okęcie. Tuż przed godz. 7 siedzieli już w samolocie.

Wenderlich relacjonował, że samolot „rozpędził się do znacznej prędkości, może nawet odrobinę się wzniósł”, a następnie pilot zahamował. – To było przerażająco nagłe hamowanie – powiedział polityk SLD.
Z jego relacji wynika, że pilot oznajmił pasażerom, że powodem nagłego hamowania i przerwania startu były problemy z nawigacją.

Jak mówił Wenderlich, na pokładzie było kilkanaście osób m.in. marszałek Radosław Sikorski oraz wicemarszałkowie Elżbieta Radziszewska (PO) i Eugeniusz Grzeszczak (PSL), a także szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla i jego zastępca Adam Podgórski.

Na pokładzie była także posłanka Monika Wielichowska (PO), która na Twitterze napisała, że samolot nie wzbił się w powietrze, „pilot opanował sytuację i wszystko skończyło się szczęśliwie”.