«

»

Wydrukuj to Wpis

DZIŚ DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

4eafbba51e5df_oWspominamy dziś osoby uznane za święte oraz ludzi, których życie nacechowane było świętością, czyli wszystkich anonimowych świętych, których jest bardzo dużo. Podczas uroczystych Mszy Św. odbywają się modlitwy o uproszenie łask za ich pośrednictwem.

W dniu 1 listopada czcimy wszystkich świętych, niezależnie od tego czy znane są nam ich życiorysy i Kościół wyniósł ich na ołtarze, czy są to osoby, które już osiągnęły wieczne szczęście przebywania z Bogiem w Niebie. Liczba świętych jest olbrzymia i nie możliwa do poznania.

Kult Wszystkich Świętych ma źródło w czci męczenników. Dawniej w rocznicę śmierci męczenników, która dla Chrześcijan jest dniem narodzin dla Nieba, odprawiano na ich grobach Eucharystię i czytano opisy męczeństwa. Pamięć o tych, którzy krwią potwierdzili swoją wiarę była w pierwszych gminach chrześcijańskich bardzo pieczołowicie przechowywana. Początki dnia wszystkich świętych sięgają IV w.

W Antiochii czczono pamięć wielu bezimiennych męczenników, których wspominano w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. W 610 r. papież Bonifacy IV w starożytnej świątyni pogańskiej Panteon złożył liczne relikwie i poświecił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Męczenników. Z rocznicą tych wydarzeń związane było rzymskie święto Wszystkich Świętych. Czczono wtedy jedynie Maryję i męczenników.

W późniejszych wiekach dołączono kult „wszystkich świętych”. Dopiero za czasów papieża Grzegorza III (731r.) obchody przeniesiono z maja na 1 listopada.

W Polsce 1 listopada jest to dzień wolny od pracy. Święto było kultywowane również w czasach PRL – u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i błędnie nazywano go dniem „Wszystkich Zmarłych” bądź „Świętem Zmarłych”.

Jutro, 2 listopada obchodzić natomiast będziemy Dzień Zaduszny. I to właśnie tego dnia wspominać powinno się wszystkich, którzy odeszli z tego świata, a Katolicy – modlić za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według naszej wiary przebywają teraz w czyśćcu.

W pierwszych dniach listopada cześć zmarłym oddają także osoby bezwyznaniowe oraz wyznające inną religię niż Katolicyzm. Dziś niemal wszyscy udają się na cmentarze, by złożyć kwiaty i zapalić bliskim zmarłym ogień – symbol pamięci.